logo BIPLogo Facebook

Podstawowe informacje

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl
tel. 71 78 22 322
fax: 71 78 22 405

Godziny otwarcia

7.30 – 15.30
niektóre nasze biura mogą pracować
w zmienionych godzinach

Kasy

ul. Strzegomska 6
poniedziałek – piątek
10.00 – 14.00
w ostatni dzień miesiąca
10:00 – 12:00

Świadczenia rodzinne i alimentacyjne

tel. 71 79 99 274

Dodatki Mieszkaniowe

tel. 71 78 22 346
tel. 71 78 22 348

Karta Rodzina Plus
i Karta Dużej Rodziny

tel.  71 78 23 595
tel.  71 78 23 594
ul. Namysłowska 8
poniedziałek – środa i piątek
8.00 – 15.00
czwartek
8.00 – 16.30

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

tel. 71 78 22 360
tel. 71 78 22 362
tel. 71 78 22 363
e-mail: zon@mops.wroclaw.pl
pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316
poniedziałek – piątek
8.00 – 15.00

 

Wyszukaj

adam portret mężczyzny z kampani antyprzemocowej

Do 10 grudnia trwa VII Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy "Biała Wstążka". Jej celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet oraz sprzeciw wobec przemocy ogólnie rozumianej. Biała wstążka jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy.

MOJA SŁABOŚĆ, MOJA SIŁA

W ramach kampanii, można zobaczyć wystawę „Moja słabość, moja siła” czyli 18 prawdziwych historii ofiar przemocy

Zdjęcia ilustrujące te opowieści można zobaczyć w całym Wrocławiu: na wiatach przystankowych, w autobusach i tramwajach, będą prezentowane w Kinie Nowe Horyzonty i w wielu innych punktach miasta.

PRZEMOC FIZYCZNA

Na oficjalnej stronie MOPS we Wrocławiu prezentujemy dziś Państwu historię Adama - pracownika budowlanego.

Mam żonę i dwoje dzieci, pracuję na budowie. Od sześciu lat nie piję, ale jak piłem, to byłem złym tatą i mężem. Dla mnie picie wódki i piwa to była normalna rzecz. Moi rodzice, sąsiedzi, znajomi zawsze pili i nic wielkiego się nie działo. Czasami się pokłócili, czasami przyjechała psiarnia, ale potem się godzili i pili na zgodę. Ja robiłem tak samo.

Moja żona pokończyła dobre szkoły. Pracuje w jakiejś tam firmie, jest piękną laską. Trochę mnie to denerwowało, że w tej pracy są inni faceci, a ona ciągle ich tam spotyka. No to piłem, a później się denerwowałem, bo wracała z tej swojej pracy wystrojona, a wiadomo, co tam robiła? Krzyczałem, wyzywałem, demolowałem chatę, a ona zabierała dzieciaki i gdzieś sobie szła. Później się dowiedziałem, że ze strachu przede mną spała z maluchami w samochodzie.

Kiedyś przyszła do nas jakaś babka i powiedziała, że u nas jest przemoc. Zaczęła się wtrącać. Ani ja, ani moja żona nie mieliśmy ochoty gadać z tą wścibską babą. Ale była uparta i nie mieliśmy wyjścia. Baliśmy się o dzieci. No to chodziłem na te ich grupy robocze. Kazali mi się leczyć z alkoholizmu. Wtedy nie wiedziałem, o co im chodzi. Jakiego alkoholizmu? Piję, ale bez przesady, do roboty przecież chodzę – tak sobie myślałem. Jak były u nas te krzyki i kłótnie, to parę razy była u nas psiarnia. Ta kobieta, co nas nachodziła, dowiedziała się o tym i dostałem wyrok za znęty. Na szczęście w zawieszeniu. Ale wtedy to już się trochę bałem, nie chciałem iść do pierdla, bo już tam byłem. No to zrobiłem, co chciała ta uparta baba. W trakcie tych spotkań z tymi od alkoholików zauważyłem, że chyba mają rację.

Przestałem pić.

Po jakimś czasie zobaczyłem, że mój syn nie płacze na mój widok, a biegnie do mnie ucieszony, że mnie widzi. Zrobiłem w końcu w chacie remont. Chyba jest teraz dobrze. 

Komentarz ekspercki*:

W przypadku, gdy mieszkamy z osobą nadużywającą alkoholu i picie powoduje negatywne konsekwencje dla całej rodziny, możemy udać się po pomoc do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która pomoże zobowiązać taką osobę do leczenia odwykowego. Jeśli w rodzinie dodatkowo pojawia się problem przemocy pracownik GKRPA rozpocznie procedurę Niebieskiej Karty i rodzina zostanie objęta odpowiednią pomocą i wsparciem. Gminna Komisja przyjmuje w Urzędzie Miejskim Wrocławia przy ul. G. Zapolskiej 4, pok. 339 III p. tel. 71 77 77 836

 Zachęcamy do zapoznania się z wystawą. Galeria zdjęć dostępna jest w linku poniżej;

Wystawa przygotowana przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, Wydział Promocji Miasta Wrocław, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

VII Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy Kampania "Biała Wstążka" Wrocław po raz kolejny została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

MOPS PRZECIWDZIAŁA PRZEMOCY W RODZINIE

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu to jednostka, której zadaniem jest pomaganie mieszkańcom w trudnej sytuacji życiowej. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej wspiera przede wszystkim osoby ubogie, bezdomne, bez pracy, niepełnosprawne i ciężko chore, oraz osoby nieradzące sobie w życiu codziennym. Pomocą obejmuje także osoby doznające przemocy domowej, osoby nieradzące sobie z wychowywaniem potomstwa, rodziny wielodzietne i dzieci nie mające rodziców. Współpracujemy także z różnymi organizacjami, którym zleca zadania z zakresu pomocy mieszkańcom.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego od 10 lat. Przez cały ten czas, zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zapewniamy Zespołowi obsługę organizacyjno – techniczną udostępniając miejsce siedziby Zespołu oraz zapewniając wysokie standardy i warunki pracy dla  Zespołu, jak i grup roboczych.
 
Od 10 lat Przewodniczącym Zespołu wybierany jest przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – obecnie funkcję tę pełni 3 Przewodniczący. MOPS dba o to, by realizacja procedury Niebieskie Karty odbywała się profesjonalnie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji osób pokrzywdzonych przemocą.
 
Spośród pracowników socjalnych zatrudnionych w Ośrodku wyznaczono liderów grup roboczych, którzy są specjalistami w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, organizują i koordynują prace grup roboczych, szkolą i wspierają w działaniach pozostałych członków grup, aktywnie współorganizują Wrocławską Kampanię Przeciwdziałania Przemocy „Biała Wstążka”. Liderzy grup roboczych oraz inni specjaliści Ośrodka wchodzą w skład Zespołu Interdyscyplinarnego.
 
Obecność przedstawicieli MOPS w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych przyczynia się do tego, że osoby i rodziny uwikłane w przemoc lub nią zagrożone otrzymują profesjonalną pomoc, która udzielana jest sprawnie i w odpowiedzi na potrzeby i aktualną sytuację osób pokrzywdzonych przemocą. Wkład przedstawicieli MOPS w edukację społeczną z zakresu przeciwdziałania przemocy jest nieoceniony.
 

*Przygotował WZD, MOPS, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij