logo BIPLogo Facebook

Podstawowe informacje

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl
tel. 71 78 22 322
fax: 71 78 22 405

Godziny otwarcia

7.30 – 15.30
niektóre nasze biura mogą pracować
w zmienionych godzinach

Kasy

ul. Strzegomska 6
poniedziałek – piątek
10.00 – 14.00
w ostatni dzień miesiąca
10:00 – 12:00

Świadczenia rodzinne i alimentacyjne

tel. 71 79 99 274

Dodatki Mieszkaniowe

tel. 71 78 22 346
tel. 71 78 22 348

Karta Rodzina Plus
i Karta Dużej Rodziny

tel.  71 78 23 595
tel.  71 78 23 594
ul. Namysłowska 8
poniedziałek – środa i piątek
8.00 – 15.00
czwartek
8.00 – 16.30

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

tel. 71 78 22 360
tel. 71 78 22 362
tel. 71 78 22 363
e-mail: zon@mops.wroclaw.pl
pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316
poniedziałek – piątek
8.00 – 15.00

 

Wyszukaj

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony co roku 2 kwietnia.

Coroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają zachęcić do podejmowania działań zaspokajających szczególne potrzeby osób z tym zaburzeniem oraz zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem.

Kolorem przewodnim tego dnia jest niebieski, dlatego na znak solidarności z osobami autystycznymi budynki w miastach podświetlane są na niebiesko. Kolor niebieski jest także dominującym motywem ubrań i kolorem wyróżniającym materiały informacyjne dotyczące autyzmu.

 

Czym jest autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Wymagają specyficznych metod terapeutycznych. Większość osób autystycznych potrzebuje pomocy i wsparcia innych ludzi praktycznie przez całe życie.

 

Działania na rzecz osób z autyzmem.

Liczne działania w tym kierunku realizuje Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu, które prowadzi zleconą przez MOPS rehabilitację społeczną osób z autyzmem i zespołem Aspergera, głównie w formie klubów terapeutycznych. Stowarzyszenie prowadzi zajęcia zarówno dla dzieci – „Uwaga dla Asa” jak i dla dorosłych – Klub „Po drodze”. Są to zajęcia przede wszystkim grupowe, wspierające funkcjonowanie osób autystycznych w różnych środowiskach i rolach społecznych, rozwijające umiejętność samoobsługi, samodzielność, kompetencje komunikacyjne i mowę. Stowarzyszenie zorganizowało również kilka lat temu kampanię „Kropka to dopiero początek”, zwracającą uwagę na problem autyzmu. Informacje na temat działań stowarzyszenia można znaleźć TUTAJ.

W ciągu ostatnich pięciu lat Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przekazał na tę działalność ponad ćwierć miliona złotych pochodzących z funduszu PFRON.

Inną wrocławską organizacją pomagającą osobom autystycznym, także wspieraną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jest Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, prowadzące przy ul. Jedności Narodowej popularną we Wrocławiu kawiarnię Cafe Równik.

Dzięki dofinansowaniu przekazanemu przez Miasto oraz MOPS w ostatnich latach stowarzyszenie prowadziło zajęcia grupowe i dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób z autyzmem niepełnosprawnością intelektualną, z zespołem Downa, a także zrealizowało cykl wykładów i warsztatów dotyczących autyzmu, zespołu Aspergera, integracji sensorycznej, terapii manualnej i utrzymania sprawności umysłowej. Odbiorcami były osoby dorosłe z autyzmem, zespołem Aspergera, zespołem Downa ich rodziny oraz osoby związane z aktywizacją osób z niepełnosprawnościami.

 

Plany budowy specjalistycznego centrum.

W planach jest także budowa przy ul. Morawskiej Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla dorosłych osób z autyzmem. Zgodnie z założeniami opiekę znajdzie w nim 20 dorosłych osób z autyzmem z czego 5 osób będzie mogło skorzystać z pobytu całodobowego. Koszt inwestycji to kilka milionów złotych. Centrum ma powstać w ciągu kilku nadchodzących lat.

 

* * * * *

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu, który przygotowały studentki kierunku Terapia Zajęciowa na Akademii Wychowania Fizycznego Agata Golanowska i Wiktoria Nosewicz. Film jest elementem kampanii społecznej, której celem jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu. Film można oglądać w autobusach i tramwajach MPK Wrocław, a plakaty wiszą w kilkudziesięciu punktach we Wrocławiu.

https://www.youtube.com/watch?v=IMTRaMbqYPo

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij