Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu od 15 lutego 2021 roku do 30 czerwca 2023 roku realizuje projekt KomPAS.
Adresaci i cele projektu.
Projekt kierujemy do 160 klientów MOPS zagrożonych wykluczeniem społecznym. Są wśród nich osoby bez zatrudnienia, niepełnosprawne, a także ofiary przemocy domowej. Niektórzy od wielu lat korzystają z pomocy społecznej, a w ich życiu występują różne problemy takie jak ubóstwo, choroby, osamotnienie. Nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami, nie biorą udziału w życiu społecznym, kulturalnym i obywatelskim. Nie potrafią korzystać z nowoczesnych technologii, np. Internetu, komputera i innych współczesnych urządzeń.
Za pomocą różnych działań chcemy zmienić ich sytuację społeczną, utrwalone nawyki, zwiększyć poziom aktywności, pokazać różne możliwości udziału w życiu otoczenia. Naszym celem jest włączenie tych osób do życia społecznego w pełnym wymiarze.
Działania projektu i planowane efekty.
Wsparcie będziemy wdrażać w dwóch turach, w ramach tzw. Programów Aktywności Społecznej (PAS).
Tura 1: od lutego 2021 roku – do kwietnia 2022 roku (8 grup PAS)
Tura 2: od kwietnia 2022 roku do czerwca 2023 roku (8 grup PAS)
Z każdym uczestnikiem podpiszemy kontrakt socjalny. Wyznaczy on cel udziału w projekcie, obszary do pracy oraz formy udzielanej pomocy.
Formy pomocy:
- Intensywna praca socjalna metodą towarzyszenia.
Indywidualne spotkania z pracownikiem socjalnym 2 razy w miesiącu.
- Trening umiejętności osobistych.
Podniesie pewność siebie uczestników, pomoże odkryć ich mocne strony, lepiej radzić sobie ze stresem i emocjami.
- Trening e-kompetencji.
Uczestnicy otrzymają tablety z dostępem do Internetu i nauczą ich obsługi. Będą potrafili wyszukać w Internecie potrzebne informacje, korzystać z poczty elektronicznej, z kont bankowych, ZUS, e-pacjent, itp.
- Trening umiejętności społecznych.
Uczestnicy nauczą się jak budować i utrzymywać więzi z ludźmi, jak radzić sobie w nowych sytuacjach, współpracować w grupie i razem coś tworzyć.
Na koniec treningu wspólnie przeprowadzą Inicjatywę Społeczną, to znaczy działanie na rzecz społeczności lokalnej. Będzie to na przykład stworzenie ogrodu społecznego - miejsca wypoczynku dla mieszkańców osiedla, osiedlowej pracowni krawieckiej czy wydanie książki o historii osiedla.
- Treningi umiejętności życiowych.
Nauka samodzielnego radzenia sobie z codziennymi zadaniami i obowiązkami. Program obejmuje na przykład załatwianie spraw w urzędach, dbanie o higienę, prowadzenie domu, zarządzanie budżetem.
- Wsparcie dla grupy kobiet, ofiar przemocy:
- Trening WenDo - nauka obrony przed przemocą fizyczną, psychiczną w różnych sytuacjach,
- Trening Samoakceptacji - nauka dbania o własny wygląd, ubranie, fryzurę, makijaż,
- Grupa wsparcia – uwalnianie trudnych emocji, dzielenie się problemami, pomysłami na zmianę swojej sytuacji podczas wspólnych spotkań,
- Porady prawne.
Ponadto uczestnicy otrzymają:
- poczęstunek w czasie zajęć,
- ubezpieczenie,
- pomoc w opiece nad dzieckiem lub inną osobą zależną,
- maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji – w związku z epidemią.
Budżet projektu.
Wartość projektu: 1 708 751,30 zł.
Wkład funduszy europejskich: 1 451 725,78 zł.
Rekrutacja do projektu.
Prowadzimy ciągły nabór uczestników do projektu. Zainteresowani mogą zgłaszać się do swojego pracownika socjalnego w MOPS.
Dodatkowych informacji udzielamy w Biurze projektu przy ul. Strzegomskiej 6 we Wrocławiu (pok. 26, parter). Budynek jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.
telefon: 71 78 49 605
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koordynator projektu: Magdalena Słota