Od 1 stycznia 2022 roku został otwarty elektroniczny nabór wniosków o dofinansowanie do usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wnioski składać należy poprzez platformę - Systemie Obsługi Wsparcia SOW https://sow.pfron.org.pl/logowanie
Żeby móc to zrobić trzeba posiadać PROFIL ZAUFANY bądź PODPIS KWALIFIKOWANY.
Do wniosku w formie elektronicznej należy dołączyć wypełnione załączniki.
LISTA ZAŁĄCZNIKÓW
Załączniki obligatoryjne:
- Orzeczenie o niepełnosprawności
- Zaświadczenie lekarskie (druk we wniosku)
- Zaświadczenie o uczęszczaniu Wnioskodawcy do szkoły, na kurs itd. i plan zajęć wraz z godzinami
- Dokument potwierdzający wpis do rejestru tłumaczy języka migowego PJM, SJM, SKOGN
Załączniki dodatkowe (o ile dotyczą danej sprawy):
- Podpisane pełnomocnictwo imienne (druk w załączniku)
- Dokument potwierdzający opiekę prawną
- Pełnomocnictwo notarialne
WZORY ZAŁĄCZNIKÓW - POBIERZ
UWAGA!
Jeśli osoba niepełnosprawna nie posiada PROFILU ZAUFANEGO bądź PODPISU ELEKTRONICZNEGO może skorzystać z pomocy osoby, która taki dostęp posiada. W tym celu jednak musi podpisać PEŁNOMOCNICTWO upoważniające tę osobę do złożenia wniosku w jej imieniu (wzór PEŁNOMOCNICTWA do pobrania we wzorach załączników).
Pomoc i informacje dotyczące aplikowania o środki PFRON poprzez SOW można uzyskać pod bezpłatnym numerem 800-889-777.
Infolinia ta czynna jest w dni robocze w godzinach od 9.00 do 17.00.
Zachęcamy także do zapoznania się z informacjami dotyczącymi SOW na portalu edukacyjno-informacyjnym https://portal-sow.pfron.org.pl
O dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Usługi tłumacza języka migowego finansowane ze środków PFRON może wykonywać osoba, która jest tłumaczem wpisanym w rejestrze Wojewody.
Wnioski dotyczą wyłącznie mieszkańców Wrocławia.
Kompletne wnioski o dofinansowania na usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika są rozpatrywane niezwłocznie, nie dłużej jednak niż w terminie 7 dni od złożenia kompletnego wniosku. O sposobie rozpatrzenia wniosku strona jest informowana w terminie do 7 dni od dnia rozpatrzenia kompletnego wniosku.
Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli wnioskodawca ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie.
Wysokość dofinansowania usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika nie może być wyższa niż 2% przeciętnego wynagrodzenia za godzinę jej świadczenia.
W przypadku podania nieprawdziwych informacji wniosek zostaje wykluczony z dalszego postępowania.
Dofinansowaniu nie podlega świadczenie usługi przez tłumacza w organach administracji publicznej.
Dofinansowanie zostaje przekazane po dostarczeniu faktury/rachunku, zgodnie z zawartą wcześniej umową.
Kwota dofinansowania zostaje przekazana przelewem na konto Wnioskodawcy.
Dodatkowo pragniemy poinformować, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do kosztów nauki języka migowego bezpośrednio w PFRON informacje i wnioski tutaj