Artykuły 119 – 136 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej zawierają szereg uprawnień żołnierzy i ich rodzin. Cześć z tych uprawnień realizują gminy.
Komu przysługuje świadczenia?
Osoby mieszkające na terenie Wrocławia mogą starać się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej o:
- ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej które mogliby uzyskać w okresie odbywania służby wojskowej dla żołnierza rezerwy / osoby przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, który odbył ćwiczenia wojskowe;
- uznanie żołnierza w czynnej służbie wojskowej albo osoby, której doręczono kartę powołania do tej służby za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny albo za żołnierza samotnego;
- pokrycie opłat związanych z utrzymaniem lokalu mieszkalnego przez żołnierza uznanego za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny albo za żołnierza samotnego.
Gdzie można złożyć wniosek?
W Dziale Wsparcia Mieszkańców Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu w pokoju 206 (II piętro) w budynku
przy ul. Hubskiej 30-32 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00.
Wymagane dokumenty:
Ustalenie i wypłata świadczenia rekompensującego:
- wniosek o wypłatę świadczenia rekompensującego dla żołnierza rezerwy / osoby przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, który odbył ćwiczenia wojskowe (pobierz druk);
- oryginał zaświadczenia o odbyciu ćwiczeń wojskowych wydane przez dowódcę jednostki wojskowej w dniu zwolnienia żołnierza z ćwiczeń
- zaświadczenie o kwocie dziennego utraconego wynagrodzenia w związku z odbytymi ćwiczeniami wojskowymi wydane przez:
- naczelnika urzędu skarbowego – w stosunku do żołnierzy prowadzących działalność gospodarczą;
- pracodawcę – w stosunku do żołnierzy będących pracownikami lub pozostających w stosunku służby (pobierz druk);
- wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – w stosunku do żołnierzy utrzymujących się wyłącznie z działalności rolniczej.
W przypadku pozostałych uprawnień wniosek wraz uzasadnieniem i zgromadzoną dokumentacją (zależne od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy).
Prosimy pamiętać, że:
- podczas składania wniosku należy okazać pracownikowi oryginały dokumentów;
- pracownik MOPS może wymagać dostarczenia także innych dokumentów, jeżeli jest to niezbędne do rozpatrzenia sprawy.
Dodatkowe informacje:
Przyznanie i wypłata świadczeń następuje na podstawie decyzji. Rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji nie podlega żadnym opłatom.
Informacje udzielane są także drogą telefoniczną pod numerami 71 78 22 348.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1459 ze zm.)
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy (Dz. U. z 2018 r. poz. 881)