logo BIPLogo Facebook

Podstawowe informacje

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl
tel. 71 78 22 322
fax: 71 78 22 405

Godziny otwarcia

7.30 – 15.30
niektóre nasze biura mogą pracować
w zmienionych godzinach

Kasy

ul. Strzegomska 6
poniedziałek – piątek
10.00 – 14.00
w ostatni dzień miesiąca
10:00 – 12:00

Świadczenia rodzinne i alimentacyjne

tel. 71 79 99 274

Dodatki Mieszkaniowe

tel. 71 78 22 346
tel. 71 78 22 348

Karta Rodzina Plus
i Karta Dużej Rodziny

tel.  71 78 23 595
tel.  71 78 23 594
ul. Namysłowska 8
poniedziałek – środa i piątek
8.00 – 15.00
czwartek
8.00 – 16.30

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

tel. 71 78 22 360
tel. 71 78 22 362
tel. 71 78 22 363
e-mail: zon@mops.wroclaw.pl
pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316
poniedziałek – piątek
8.00 – 15.00

 

Wyszukaj

Nastoletni wychowankowie pieczy zastępczej podpisali umowy i odebrali klucze do czterech nowych mieszkań ufundowanych przez Fundację Hossanowa. Młodzi wrocławianie, przy wielkim wsparciu fundacji, będą się w tych mieszkaniach uczyć niezależnego życia, a gdy zakończą proces usamodzielniania będą mogli rozpocząć w pełni odpowiedzialne i autonomiczne życie.

Po zakończeniu pobytu w pieczy zastępczej wychowankowie uzyskują status osób usamodzielnianych. Celem tego sformalizowanego procesu jest po prostu pomaganie dzieciom z placówek i rodzin zastępczych w stawaniu się dorosłymi, samodzielnymi, prowadzącymi satysfakcjonujące życie ludźmi.

W mroźny piątek młodzi wrocławianie, między innymi wychowankowie Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, zyskali 11 nowych, komfortowych miejsc, w których będą mogli rozwijać się i uczyć niezależności. Są to cztery nowe dwu- i trzypokojowe mieszkania o wielkości od ok 56 m2 do 73 m2, które ufundowała Fundacja Hossanova.

- To początek naszej współpracy – mówiła do wychowanków w czasie spotkania Barbara Piotrowska, Prezes Fundacji i jednocześnie pomysłodawczyni przedsięwzięcia. – Chcemy wam służyć wsparciem. Chcemy, żebyście wiedzieli, że macie nas, że możecie do nas przyjść, możecie się z nami kontaktować. Chcielibyśmy, byście byli silniejsi i bardziej pewni siebie, żebyście zobaczyli, że świat jest przyjazny, że trzeba z niego umieć korzystać.

Wszystkie mieszkania zostały wykończone i wyposażone. Młodzi ludzie mają w nich do dyspozycji własne pokoje oraz przestrzeń wspólną z wyposażoną kuchnią, jadalnią, wykończoną łazienką, w której znalazła się także pralka. Wychowankowie otrzymali na start także pościel, ręczniki oraz w bony do sklepu, w którym mogą kupić wyposażenie do swoich pokoi. Dodatkowo opiekunowie każdego z mieszkań otrzymali bon o wartości 1500 zł na wyposażenie części wspólnej.

W imieniu naszym, ale też wychowanków, chciałbym podziękować za to wsparcie i bardzo nisko ukłonić – dziękował Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zgromadzonej młodzieży życzył samych dobrych i pięknych wspomnień z ich pierwszych, samodzielnych mieszkań.

Fundacja Hossanova zapewniła i sfinansowała młodym wychowankom nie tylko miejsca w dobrze przygotowanych mieszkaniach, ale także wsparcie opiekunów, szkolenia i możliwość rozwoju zainteresowań. Usamodzielniający się młodzi ludzie, zgodnie z umowami, które podpisali, będą mogli mieszkać w tych mieszkaniach 2 lata (w szczególnych warunkach dłużej). W tym czasie mogą uczyć się, rozwijać kompetencje, szukać pracy czy starać o mieszkanie z zasobu gminy.

Wychowankowie, którzy odebrali klucze nie kryli wzruszenia:

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co się tutaj dzieje – mówiła Michalina, jedna z bohaterek wydarzenia, która dostała klucze do mieszkania – Takie emocje mną targają, że nie można sobie tego wyobrazić, dopóki się tego nie przeżyje. Po tylu latach mamy taką szansę wejść w dorosłość…

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu ze spotkania. Pod filmem, w dalszej części artykułu, znajdują się informacje dotyczące usamodzielniania.

Usamodzielnianie

Usamodzielnianie rozpoczyna się najwcześniej w dniu ukończenia 18. roku życia, a w przypadku osób, które chcą pozostać w pieczy np. do zakończenia nauki nawet później (maksymalnie do 25 roku życia). Aktualnie we Wrocławiu usamodzielnia się 378 osób, w tym 225 wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej oraz 153 wychowanków pieczy instytucjonalnej. Proces może przebiegać w różnych formach, część dzieci zyskuje odpowiednie kompetencje w rodzinach, część korzysta ze wsparcia placówek, w których się wychowali, część rezygnuje z jakiegokolwiek wsparcia a część korzysta z mieszkań przygotowanych specjalnie dla wychowanków, którzy wchodzą w dorosłe życie i tam pod okiem opiekunów zyskuje odpowiednie kompetencje.

Co najmniej rok przed osiągnięciem pełnoletności wychowanek wskazuje osobę, która będzie opiekunem usamodzielniania, a co najmniej miesiąc przed osiągnięciem pełnoletności opracowuje wspólnie z opiekunem indywidualny program, który może być weryfikowany i modyfikowany w czasie procesu.

Usamodzielniający się wychowanek pieczy może korzystać z różnych form pomocy, m.in.  z pomocy finansowej np. na kontynuowanie nauki ( 682 zł wypłacane co miesiąc), usamodzielnienie czy zagospodarowanie (wypłacane jednorazowo, a przeznaczane np. na polepszenie warunków mieszkaniowych, kursy, meble, książki…).

Kwota pomocy wypłacona dorosłym wychowankom pieczy zastępczej w 2023 roku wyniosła łącznie 1 669 890 zł.

Oprócz pomocy dotyczącej sfery materialno-bytowej wychowankowie pieczy korzystają również z pomocy prawnej, psychologicznej, zawodowej oraz z działań rozwijających kompetencje społeczne czy zainteresowania. Ważne jest też wsparcie w uzyskaniu wiedzy o rynku pracy, zdobyciu pierwszych doświadczeń zawodowych (kontakty  z pracodawcami, udział w szkoleniach zawodowych, stażach).

Te potrzeby młodych dorosłych wychowanków zaspokajają pracownicy ośrodka, którzy opiekują się i wspierają proces usamodzielniania. Bardzo ważnym aspektem jest monitorowanie sytuacji wychowanków, aby pomoc, którą otrzymują realnie przyczyniała się do poprawy ich sytuacji oraz odpowiadała rzeczywistym potrzebom. Sama pomoc materialna jest jedynie środkiem do celu, którym jest trwałe i świadome usamodzielnienie. Bardzo duże znaczenie we wspieraniu procesu usamodzielnienia ma  współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz udział młodzieży w projektach współfinansowanych przez UE.

Rodziny zastępcze poszukiwane

Usamodzielnianie to ostatni etap wsparcia dla dzieci, które wychowują się pod zastępczą opieką. Najlepszym rozwiązaniem dla nich są rodziny zastępcze, których bardzo brakuje. Cały czas szukamy rodzin zastępczych dla małych wrocławian pozbawionych opieki rodziców biologicznych. Około 400 dzieci przybywa w domach dziecka, a jedna czwarta z nich to maluchy poniżej 10 roku życia.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij