Na wrocławskie wrócił Streetbus czyli „ogrzewalnia na kółkach”, która została uruchomiona po raz pierwszy jesienią 2020 roku. Od tego czasu Streetbus przejechał niemal 30 tysięcy kilometrów i dostarczył blisko 100 tysięcy porcji zupy. W Streetbusie osoby w kryzysie bezdomności mogą się ogrzać przy ciepłym posiłku, uzyskać pomoc medyczną a także porozmawiać ze streetworkerami wskazującymi możliwe ścieżki pomocy.
Trasa Streetbusa
Autobus codziennie o godzinie 20.00 wyrusza z przystanku przy ulicy Sieradzkiej i jedzie przez główne punkty miasta do ogrzewalni na rogu Zaporoskiej i Gajowickiej. Trasa Streetbusa jest taka jak w poprzednich latach, obejmuje dłuższe postoje oraz przystanki na życzenie (na żądanie). Autobus będzie kursował do końca marca 2024 roku.
Przystanki na trasie Streetbusa
- 20.00 – 20.25 ul. Sieradzka (postój)
- 20.35 al. Hallera (przystanek na życzenie)
- 20.40 FAT (przystanek na życzenie)
- 20.42 – 21.12 ul. Bzowa przy Centrum Historii Zajezdnia (postój)
- 21.19 pl. Orląt Lwowskich (przystanek na życzenie)
- 21.30 Galeria Dominikańska (przystanek na życzenie)
- 21.40 pl. Grunwaldzki (przystanek na życzenie)
- 21.45 – 22.15 Katedra (postój)
- 22.20 ul. Kościuszki/ ul.Pułaskiego (przystanek na życzenie)
- 22.30 – 23.00 ul. Sucha (postój)
- 23.15 – Ogrzewalnia, róg Zaporoskiej i Gajowickiej
Mobilna ogrzewalnia funkcjonuje dzięki współpracy MPK Wrocław, Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Fundacji Homo Sacer.
Streetbus to uzupełnienia działań systemowych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i współpracujące z ośrodkiem organizacje pozarządowe.
Bezdomność należy do jednych z najtrudniejszych do rozwiązania problemów społecznych. Najczęściej wynika ona z wielu – często nakładających się na siebie – przyczyn: bezrobocia, ubóstwa, rozpadu rodziny, uzależnienia, przemocy w rodzinie, zadłużenia i eksmisji, czy kryzysu psychicznego. Dlatego tak ważne jest by zwłaszcza w okresie zimowym być szczególnie wrażliwy jeśli widzimy kogoś kto potrzebuje pomocy.
Jeśli widzisz osobę w potrzebie – śpiącą na ławce lub na działce, w złym stanie zdrowia nie wahaj się i zadzwoń do MOPS, Straży Miejskiej lub Policji. Taki telefon może ocalić komuś życie.
Placówki pomocowe
We Wrocławiu działa łącznie 14 placówek pomocowych dla osób doświadczających bezdomności. Są to schroniska, ośrodki wsparcia, noclegownia i ogrzewalnia uruchamiana w sezonie zimowym. Placówki te są finansowane przez miasto a prowadzone przez organizacje pozarządowe. Jest w nich w sumie 650 miejsc. Dodatkowo, w okresie zimowym, możliwe jest uruchomienie kolejnych 80. Osoby w kryzysie bezdomności mogą także skorzystać z łaźni, punktów wydawania odzieży czy jadłodajni. Współpracujące z nami organizacje pozarządowe wydają dziennie ok 2 200 ciepłych posiłków najbardziej potrzebującym osobom.
Szczegółowe informacje o placówkach pomocowych, w tym schroniskach, noclegowniach ale także punktach porad prawnych znajdują się tutaj: Gdzie znaleźć pomoc w kryzysie bezdomności
Jesienno-zimowe patrole pracowników socjalnych i strażników miejskich
W okresie jesienno-zimowym pracownicy socjalni zbierają informacje o wolnych miejscach w placówkach pomocowych i na bieżąco przekazują informacje do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. Każdego roku – w godzinach porannych i popołudniowo-wieczornych – razem ze Strażą Miejską patrolują ulice Wrocławia, rozdając osobom w kryzysie bezdomności informatory z adresami wszystkich placówek, w których można uzyskać pomoc oraz pakiety z samopodgrzewającymi się posiłkami.
Programy mieszkaniowe wspierające wychodzenie z bezdomności
Jednym z ważniejszych działań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest prowadzenie programów usamodzielniających, wspierających wychodzenie z bezdomności. Obecnie MOPS prowadzi lub współprowadzi 4 takie programy: Trampolina, Housing First, Droga do Domu, Droga do Samodzielności.
Uczestnicy programów otrzymują nie tylko miejsce w mieszkaniu treningowym ale także wsparcie psychologiczne czy socjalne, pomoc w usamodzielnieniu się i aktywizacji zawodowej. Programy mieszkaniowe mają charakter przejściowy, więc kiedy korzystające z nich osoby pracują, potrafią samodzielnie gospodarować budżetem i dobrze radzą sobie w warunkach zbliżonych do domowych mogą starać się o mieszkanie z rynku komercyjnego lub zasobu Gminy Wrocław i mają szansę na niezależne życie.
Liczenie osób doświadczających bezdomności
W nocy z 20 na 21 października pracownicy Zespołu ds. Osób w Kryzysie Bezdomności i Uchodźców MOPS wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej Wrocławia przeprowadzili akcję liczenia osób w kryzysie bezdomności. Patrole sprawdzały miejsca niemieszkalne czyli parki, ogrody działkowe, osłony śmietnikowe, pustostany i inne miejsca. w czasie liczenia pracownicy socjalni MOPS mieli przy sobie formularz, przy pomocy którego zbierali podstawowe informacje takie jak wiek, płeć, wykształcenie czy okres pozostawania w bezdomności. Jednocześnie prośba o wypełnienie ankiet trafiła do placówek pomocowych i innych instytucji, jak areszty czy szpitale.
Wyniki liczenia
Łączna liczba osób w kryzysie bezdomności to 829 osób, większość (574 osoby stanowią mężczyźni). w kryzysie pozostaje także 180 kobiet oraz 75 dzieci, które mają schronienie w miejscach dla rodziców z dziećmi. w czasie liczenia większość osób w kryzysie bezdomności korzystała ze schronienia w placówkach (ponad 600 osób) lub przebywała w mieszkaniach treningowych (niemal 50 osób). Ponad 120 osób było w przestrzeni publicznej, a pozostałe m.in. w szpitalach.
Od 2019 roku zmniejszyła się liczba osób w kryzysie bezdomności. Możemy to przypisać temu, że właśnie od tego roku realizujemy programy mieszkaniowe, których celem jest przed wszystkim wspieranie osób w wychodzeniu z bezdomności. Do udziału w tych projektach trafiają osoby aktywne, zdeterminowane, chcące poprawić swoją sytuację, a my im w tym pomagamy. Wyniki ostatniego liczenia pokazują, że są to programy potrzebne i warto je rozwijać.