logo BIP

PODSTAWOWE INFORMACJE

W OKRESIE PANDEMII OCZEKUJEMY
NA PAŃSTWA TELEFONY
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
OD GODZINY 7.30 DO 19:00.
Kontakt: tel. 71 78 22 300 do 03

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
tel: 71 78 22 300 do 03
fax: 71 78 22 405
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl

 

kasy

Kasy przy ul. Strzegomskiej 6

są czynne od poniedziałku do piątku

od godziny 10:00 do 14:00.

W ostatni dzień miesiąca

kasy są czynne od godziny 10:00 do 12:00.

 

Infolinia

tel. 71 78 22 322

 

Świadczenia rodzinne
i Program Rodzina 500+

tel. 71 79 99 274

tel. 71 78 22 326 (wypłaty)

 

DODATKI MIESZKANIOWE

tel. 71 78 22 346

tel. 71 78 22 348

 

KARTA RODZINA PLUS
i KARTA DUŻEJ RODZINY

tel.  71 78 23 595

tel.  71 78 23 594

ul. Strzegomska 6, pokój 26

W okresie pandemii
biura przyjmują
od poniedziałku do piątku
od godziny 8.00 do 15.00. 

 

POWIATOWY ZESPÓŁ
DS. ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
                  

tel. 71 78 22 360

tel. 71 78 22 362

tel. 71 78 22 363

e-mail: zon@mops.wroclaw.pl

pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316

Przyjmujemy klientów
od poniedziałku do piątku
od godziny 8:00 do 15:00.

Więcej informacji na temat orzecznictwa o niepełnosprawności w linku poniżej:

KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Wyszukaj

Osób w kryzysie bezdomności jest we Wrocławiu ok. 1000 – tak wynika z ostatniego ogólnopolskiego liczenia osób bezdomnych, które prowadzone jest cyklicznie co kilka lat na terenie całego kraju.

Wrocławianom w kryzysie pomoc oferuje Zespół ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców, czyli wyspecjalizowana komórka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, oraz liczne, współpracujące z MOPS-em organizacje pozarządowe.

osoba bezdomna siedziąca na ulicy

  •  Działanie Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców

29 pracowników Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców codziennie, z ogromnym zaangażowaniem, oferuje pomoc wrocławianom w kryzysie bezdomności nie tylko w ramach zadań ustawowych, ale podejmując również szereg działań o charakterze streetworkingu. Zespół monitoruje sytuację osób przebywających w miejscach niemieszkalnych (działki, opuszczone budynki) co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym. We współpracy ze Strażą Miejską Wrocławia prowadzi patrole, rozdaje zestawy posiłków samopodgrzewających, organizuje transport do miejsc, w których można uzyskać schronienie. Udziela wsparcia socjalnego, finansowego i poradnictwa.

  •  Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Ogromnym wsparciem działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej są organizacje pozarządowe, które na zlecenie i przy dofinansowaniu MOPS realizują szereg zadań pomocowych skierowanych do osób bezdomnych. Ich doświadczenie, wiedza, otwartość i ciągła gotowość realizacji działań pomimo pandemicznych warunków pozwala realizować zadania pomocowe na najwyższym poziomie. Organizacje te we współpracy z ośrodkiem prowadzą kilkanaście placówek pomocowych: schronisk, noclegowni, łaźni, jadłodajni czy punktów wydających odzież, a w okresie zimowym prowadzą także ogrzewalnię. W miejscach tych codziennie otrzymuje pomoc nawet kilkaset potrzebujących, a jadłodajnie wydają blisko 1,5 tysiąca posiłków dziennie.

Placówki pomocowe prowadzone przez organizacje pozarządowe można znaleźć TUTAJ

osoba bezdomna w trakcie pracy

  • Projekty wspierające w wyjściu z bezdomności

Pomoc osobom w kryzysie bezdomności to jednak nie tylko doraźne wsparcie w placówkach noclegowych czy w jadłodajniach, to także – a może przede wszystkim – długotrwałe, wielowymiarowe projekty, które pozwalają objętym nimi osobom wyjść z kryzysu, zdobyć własne lokum i wrócić do życia w społeczności.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu angażuje się w cztery takie działania: „TRAMPOLINA – mieszkania wspomagane”, którego MOPS jest liderem oraz „Housing First – najpierw mieszkanie”, „Droga do samodzielności” i „Droga do domu”.

  • Droga do domu

Liderem ostatniego z wymienionych jest Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, realizujące projekt wspólnie z Gminą Wrocław/Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Spółdzielnią Socjalną OPEN GROUP w okresie od 1 czerwca 2019 do 31 maja 2022 roku. Celem tego projektu jest wypracowanie, przetestowanie oraz wdrożenie nowego modelu usamodzielnianie osób bezdomnych opartego o krótkoterminowe miejsca zakwaterowania i nową, włoską metodę wsparcia, której myślą przewodnią jest „Po pierwsze praca!”.

30 wrocławian (24 mężczyzn i 6 kobiet) biorących udział w projekcie ma być gotowych do samodzielnego życia po 12 miesiącach uczestnictwa. W tym czasie pracują, uczą się i zdobywają niezbędne kompetencje. – Te osoby długo były bezdomnymi. Nim trafiły do programu „Droga do domu”, przeszły program aktywizacji zawodowej w podmiotach ekonomii społecznej. Uczą się punktualności, słuchania, dokładności, pracy w grupie. Na to się często nie zwraca uwagi. To jest nauka podejścia do pracy. Takiego, które daje nadzieję, że sami będą się w stanie na tym rynku pracy utrzymać – wyjaśnia Joanna Kot z Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta.

Uczestnicy programu mieszkają po 3-4 osoby w jednym lokalu. Mieszkańców wspierają koordynatorki, które pomagają, motywują, wspierają w utrzymaniu zatrudnienia czy wypełnianiu formalności. Każda z nich ma pod opieką 10 uczestników, Ponadto do pomocy w projekcie zaangażowanych zostało kilkoro specjalistów, m.in. psycholog i terapeuta. Uczestnikom umożliwiono też, w zależności od potrzeb, konsultacje medyczne i prawne. Jednym z zaangażowanych w projekt pracodawców jest Wrocławska Spółdzielnia Socjalna, która zatrudnia część uczestników projektu przy realizacji usług porządkowych czy remontowych. Pozostali utrzymują zatrudnienie w innych firmach. To, co bardzo cieszy to fakt, że obecnie 26 na 30 uczestników pracuje i jest w stanie samodzielnie się utrzymywać.

Po zakończeniu projektu osoby z niższymi dochodami będą mogły starać się o lokale socjalne lub mieszkania do remontu z zasobu komunalnego. Rozwiązaniem może być także wspólny wynajem.

Projekty takie jak „Droga do domu” są niezwykle ważne, ponieważ kompleksowo zajmują się osobami w kryzysie bezdomności. Leczą nie tylko skutki, ale przede wszystkim przyczyny bezdomności. Pozwalają osobom, które znalazły się w kryzysie odnaleźć nadzieję i wiarę we własne możliwości, a także są dowodem na to, że dzięki własnej pracy i przy wsparciu wyspecjalizowanych instytucji i organizacji można wyjść nawet z tak dotkliwego kryzysu, jakim jest bezdomność.

Dzień Ludzi Bezdomnych to nieformalne polskie święto obchodzone 14 kwietnia, które zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot – Marek Kotański.

Rocznie na pomoc ludziom w kryzysie bezdomności Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przeznacza ok 8,5 miliona złotych.

Źródło foto: zdjęcia ilustracyjne / www.canva.com

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij