logo BIPLogo Facebook

Podstawowe informacje

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl
tel. 71 78 22 322
fax: 71 78 22 405

Godziny otwarcia

7.30 – 15.30
niektóre nasze biura mogą pracować
w zmienionych godzinach

Kasy

ul. Strzegomska 6
poniedziałek – piątek
10.00 – 14.00
w ostatni dzień miesiąca
10:00 – 12:00

Świadczenia rodzinne i alimentacyjne

tel. 71 79 99 274

Dodatki Mieszkaniowe

tel. 71 78 22 346
tel. 71 78 22 348

Karta Rodzina Plus
i Karta Dużej Rodziny

tel.  71 78 23 595
tel.  71 78 23 594
ul. Namysłowska 8
poniedziałek – środa i piątek
8.00 – 15.00
czwartek
8.00 – 16.30

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

tel. 71 78 22 360
tel. 71 78 22 362
tel. 71 78 22 363
e-mail: zon@mops.wroclaw.pl
pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316
poniedziałek – piątek
8.00 – 15.00

 

Wyszukaj

We Wrocławiu dyskutowano o metodzie i planowanym wdrażaniu projektu „Najpierw Mieszkanie”, którego istotę stanowi odpowiedź na problem bezdomności. Realizatorzy projektu od lat poszukują nowych rozwiązań gwarantujących skuteczność i efektywność w procesie wychodzenia z bezdomności.

 Istotę projektu można zawrzeć w następującym stwierdzeniu to znaczy cały w/w proces zaczynamy od zakwaterowania ludzi bezpośrednio z ulic, bez warunków wstępnych. Następnie zajmujemy się ich podstawowymi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym, uzależnieniem, opieką medyczną, dochodami i edukacją, aby pomóc w integracji i przywitaniu ich z powrotem w naszej społeczności.

Udział w dyskusji z partnerami programu wzięli pracownicy MOPS we Wrocławiu. MOPS reprezentowany był przez Dyrektor Annę Józefiak Maternę, Dyrektor Elżbietę Olber oraz Kierownika Tomasza Neumana. Liderem projektu jest Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta (TPBA Gdańsk, TPBA Warszawa, Fundacja Homo Sacer) a partnerami:  portugalski – AEIPS (Casa Primiero) z Portugalii, Urząd Miejski w Gdańsku (WRS, WGK, MOPR Gdańsk), Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (BPiPS, CPS Śródmieście),Urząd Miejski Wrocławia (DSS, MOPS Wrocław), Ogólnopolska Federacja Rozwiązywania Problemu Bezdomności. Głównym celem projektu jest wdrożenie nowego rozwiązania o zasięgu ogólnopolskim, metody „Housing first”, powstałego dzięki współpracy z partnerem zagranicznym z Portugalii, w obszarze rozwiązywania problemu bezdomności w okresie 30 miesięcy realizacji projektu. Obejmuje on realizację działań współpracy ponadnarodowej: transfer, zaadaptowanie i wdrożenie kompleksowego rozwiązania oraz wymianę informacji i doświadczeń. Projekt przyczynia się do osiągnięcia celu szczegółowego osi IV POWER: Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa. Jest zgodny ze Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych POWER, właściwymi zasadami unijnymi takimi jak równość szans i niedyskryminacji oraz zasadą zrównoważonego rozwoju a także prawodawstwem unijnym.

Okres realizacji projektu to lipiec 2019 do grudnia 2021 ale model mieszkaniowy oparty na dowodach, który zapewnia natychmiastowy dostęp do stałego wsparcia dla osób bezdomnych mających problemy ze zdrowiem psychicznym i uzależnieniami, co zostało zaakcentowane podczas seminarium sięga początków lat 90’.  Podstawą tego modelu jest przekonanie, że mieszkanie jest prawem człowieka. Wyszedł on poniekąd z Instytut kierowany przez dr. Sama Tsemberisa, twórcę metody „Housing First – Najpierw Mieszkanie” z Nowego Jorku.

Amerykanie jako pierwsi rozpoczęli od  szkoleń w tym zakresie, ocen i  upowszechnianiu metody. Ponadto od współpracy ze społecznościami i agencjami wdrażającymi model w kraju i na całym świecie. W Europie równolegle funkcjonuję FEANTSA czyli  Europejska Federacja Organizacji Narodowych założona w 1989 roku.Jej celem jest zapobieganie ubóstwu i wykluczeniu społ. osób zagrożonych lub żyjących w bezdomności. 130 organizacji członkowskich, w 30 krajach Europy, w tym 25 państw członkowskich UE. Współpraca z instytucjami UE, status doradczy w Radzie Europy i ONZ. Wsparcie finansowe od Komisji Europejskiej. Organizacja ta wydała podręcznik Housing First Guide – Europe, - FEANTSA, który jest swoistym  przewodnikiem po metodzie.  Zawarli w nim pięć fundamentalnych dla projektu zasad- założeń metody. Są to;

  1. MIESZKANIOWY - Natychmiastowy dostęp do mieszkania bez warunków gotowości
  2. WYBÓR - Wybór konsumenta i samostanowienie
  3. WYZDROWIEĆ - Orientacja na odzysk
  4. WSPARCIE - Zindywidualizowane i dostosowane do potrzeb osoby wspierające
  5. SPOŁECZNOŚĆ -  Integracja społeczna i zawodowa

 Projekt polega również  na wielowymiarowym i długofalowym badaniu i przetestowaniu metody „Najpierw Mieszkanie” poprzez zapewnienie usługi społecznej indywidualnego, stałego mieszkania wraz z szerokim interdyscyplinarnym  wsparciem (24 godziny przez 7 dni w tygodniu)

Zagłębiając się w szczegóły projektu należy wspomnieć o jego uczestnikach. We Wrocławiu będą to osoby długotrwale i chronicznie bezdomne (pow. 6 lat), osoby bezdomne z zaburzeniami psychicznymi i/lub uzależnione od alkoholu, osoby bezdomne – z ostatnim meldunkiem z gminy lub gmina jako centrum życiowe,  osoba, która chce współpracować z zespołem ale bez warunków wstępnych, typu zachowanie abstynencji czy rozwiązanie problemów zdrowotnych lub zawodowych.

Ponieważ wykorzystuje podejście redukcji szkód w używaniu substancji psychoaktywnych (nie wymaga abstynencji i pracuje nad ograniczeniem negatywnych konsekwencji używania). Ważna jest koordynacja i wsparcie. Kadra projektu nie jest zlokalizowana w budynkach mieszkań uczestników, jest mobilna, zapewnia wsparcie w lokalizacjach, które wybierają uczestnicy:

  • Krajowy animator wdrażania – ½ etat
  • Lokalni animatorzy wdrażania – 3 etaty
  • Zintegrowane usługi - asystent osoby bezdomnej (6 os.)
  • Zintegrowane usługi - specjaliści (pakiet usług 150 h x 3 miasta = 450 h)
  • Lokalni specjaliści wdrażania (1/2etat i 1 etat)
  • Zintegrowane usługi-pracownik socjalny
  • Animator zespołu badaczy.

Projekt obejmuje asystenturę, rozwiazywanie problemów, pomoc psychiatryczną, wsparcie terapeutyczne, opiekę zdrowotną, aktywizację społeczno – zawodową. Specjaliści to m.in. psychiatra, psychoterapeuta, pielęgniarka, lekarz oraz doradca zawodowy. Ważmy aspektem jest również fakt, że uczestnik nie musi spełniać warunków otrzymania wsparcia, on decyduje jakiego wsparcia potrzebuje, następnie jest mu ono dostarczane. Utrzymanie projektu przez minimum 1 rok po zakończeniu dofinansowania w fazie testowania, która trwa do VI 2021 – czyli dla zachowania ciągłości pół roku faza wdrażania i pół roku po zakończeniu projektu czyli do VI 2022 r.

 Analiza zapewnienia mieszkań lub wsparcia w wynajmie na wolnym rynku Wpisanie metody Najpierw Mieszkanie w system wsparcia osób bezdomnych (zarządzenie lub uchwała). Na koniec odsyłam Państwa także na oficjalny portal MOPS we Wrocławiu pod adres: https://www.mops.wroclaw.pl/projekty-i-programy/najpier-mieszkanie gdzie można znaleźć dodatkowe informację o projekcie czy jego kosztach.

Seminarium zorganizowane zostało w dniu 13 grudnia br. w siedzibie Fundacji Homo Sacer – Mizer Art przy ul. Cybulskiego 35A we Wrocławiu.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij