logo BIP

PODSTAWOWE INFORMACJE

W OKRESIE PANDEMII OCZEKUJEMY
NA PAŃSTWA TELEFONY
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
OD GODZINY 7.30 DO 19:00.
Kontakt: tel. 71 78 22 300 do 03

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
tel: 71 78 22 300 do 03
fax: 71 78 22 405
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl

 

kasy

Kasy przy ul. Strzegomskiej 6

są czynne od poniedziałku do piątku

od godziny 10:00 do 14:00.

W ostatni dzień miesiąca

kasy są czynne od godziny 10:00 do 12:00.

 

Infolinia

tel. 71 78 22 322

 

Świadczenia rodzinne
i Program Rodzina 500+

tel. 71 79 99 274

tel. 71 78 22 326 (wypłaty)

 

DODATKI MIESZKANIOWE

tel. 71 78 22 346

tel. 71 78 22 348

 

KARTA RODZINA PLUS
i KARTA DUŻEJ RODZINY

tel.  71 78 23 595

tel.  71 78 23 594

ul. Strzegomska 6, pokój 26

W okresie pandemii
biura przyjmują
od poniedziałku do piątku
od godziny 8.00 do 15.00. 

 

POWIATOWY ZESPÓŁ
DS. ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
                  

tel. 71 78 22 360

tel. 71 78 22 362

tel. 71 78 22 363

e-mail: zon@mops.wroclaw.pl

pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316

Przyjmujemy klientów
od poniedziałku do piątku
od godziny 8:00 do 15:00.

Więcej informacji na temat orzecznictwa o niepełnosprawności w linku poniżej:

KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Wyszukaj

MOPS Wrocław

 Uroczystym koncertem w Dolnośląskim Centrum Filmowym podsumowaliśmy V Wrocławską Kampanię Przeciwdziałania Przemocy" Biała Wstążka Wrocław 2019". 25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, który rozpoczął globalną kampanię. Przez 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć zorganizowaliśmy szereg przedsięwzięć wpisujących się w idee kampanii "Białej Wstążki".

Za nami piąta edycja Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy „Biała Wstążka”, którą honorowym patronatem objął prezydent Jacek Sutryk. Tegoroczne hasło brzmiało: „Przemoc? Reagujesz-Zatrzymujesz”. Celem kampanii było podniesienie świadomość społecznej i zapoczątkowanie działań przeciwko przemocy wobec kobiet, która jest jednym z najbardziej powszechnych naruszeń praw człowieka.

– Kampanią odpowiadamy na istotny problem społeczny, jakim jest przemoc w rodzinie, zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Co roku rejestrujemy ponad tysiąc niebieskich kart dla ofiar przemocy, niedawno uruchomiliśmy całodobowy telefon zaufania. Chcemy reagować, dlatego po raz piąty Wrocław włącza się w tę ogólnopolską kampanię – podkreślił, podczas oficjalnej inauguracji kampanii na wrocławskim Rynku, prezydent Jacek Sutryk, który chwilę potem zaczął rozdawać mieszkańcom białe wstążki.

Obojętność na agresję i przemoc jest przyzwoleniem oraz cichą akceptacją tego typu zachowań. Nie możemy na to pozwolić, nie możemy pozostawać obojętni na czyjeś nieszczęście

Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. W okresie trwania kampanii organizatorzy zachęcają mężczyzn, aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę, manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.

– O przeciwdziałaniu przemocy powinniśmy pamiętać cały rok, a przez czas trwania kampanii szczególnie o tym przypominamy. Stąd biała wstążka zawisła również - po raz pierwszy - na wrocławskim Ratuszu. Dodatkowo przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które będą organizowane w najbliższych dniach – dodał prezydent Wrocławia.

Podczas wrocławskich obchodów kampanii „Biała Wstążka” zorganizowano m.in. koncert w Centrum Sztuki Impart, odsłonięto mural „Oblicza Nadziei” przy Nadodrzańskim Centrum Wsparcia. W programie znalazły się także  debaty czy konferencje. Wszystkie wydarzenia były bezpłatne. Podczas tegorocznej edycji wrocławianie mogli wziąć udział wydarzeniach takich jak spotkanie pod hasłem „Jak wrocławskie krasnale przeciwdziałają przemocy” – mające na celu popularyzację przeciwdziałania przemocy przez uczniów SP, przedszkoli i innych placówek edukacyjnych. Koncert „Sound Like Woman x Wysokie Kobcasy – Siła Głosu Kobiet” w Centrum Sztuki Impart, debata „Na językach – zawoalowany język przemocy w życiu codziennym” czy w  uroczystym odsłonięciu muralu „Oblicza Nadziei”, na terenie Nadodrzańskiego Centrum Wsparcia przy ul. Rydygiera 45A we Wrocławiu.  Składa się z trzech części: środkowej przypominającej o nazwie i symbolu wrocławskiej edycji kampanii oraz dwóch pozostałych przedstawiających kobiety jako ofiary, oraz przypominających o tym, że to mężczyźni są najczęściej sprawcami przemocy w rodzinie. Mural to mozaika ceramiczna, która powstawała przez dwa miesiące w pracowni ceramiki artystycznej. Kobiety są na nim przedstawione ze śladami przemocy, czyli siniakami czy zadrapaniami. Jak wskazuje jego nazwa, niesie on jednak przede wszystkim pozytywne przesłanie, że zmiana jest możliwa oraz że w każdym momencie życia można jej dokonać. Nawiązuje do tego jasna i bogata kolorystyka – wyjaśnia Joanna Hazuka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz autorka muralu.

Zwieńczeniem akcji był koncert podsumowujący V Wrocławską Kampanię Przeciwdziałania Przemocy „Biała Wstążka” Wrocław 2019. Podczas wszystkich wydarzeń w ramach kampanii dystrybuowane były specjalne ulotki informacyjne dotyczące kwestii prawnych, tego,  w jaki sposób składać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz czym jest przemoc i do kogo możemy się zwrócić o pomoc.

– Powinniśmy umieć rozmawiać o przemocy oraz jej przeciwdziałać. Statystyki pokazują, że przemoc stosują przede wszystkim mężczyźni, stąd nasz apel kierujemy w pierwszej kolejności do nich. Bardzo duża - w zakresie udzielenia pomocy - jest rola świadków i obserwatorów takich wydarzeń, żeby zrobić ten pierwszy krok w stronę pomocy ofiarom przemocy – wyjaśnia Małgorzata Makarczuk-Kłos, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który prezydent Jacek Sutryk powołał na początku swojej kadencji.

Jak podkreślają funkcjonariusze policji, pozytywnym aspektem jest to, iż zwiększa się odpowiedzialność społeczna, a tym samym rośnie liczba osób, które obok przemocy w rodzinie nie przechodzą obojętnie.

– Odnotowujemy coraz więcej tego typu zgłoszeń, co pokazuje, że coraz więcej mieszkańców mówi przemocy - zarówno fizycznej, jak i psychicznej - stanowcze „nie”. W sytuacji, gdy jesteśmy świadkami przemocy, każda reakcja jest cenna. Od początku 2019 r. wrocławska komenda odnotowała ok. 1200 zarejestrowanych przypadków przemocy – mówi Łukasz Dutkowiak, rzecznik wrocławskiej policji.

W przypadku stwierdzenia przemocy lub w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia rozpoczynają procedurę „Niebieskiej Karty”.

Prezydent Wrocławia uruchomił również telefon Zaufania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który jest przede wszystkim wsparciem dla kobiet borykających się z problemami przemocy w rodzinie. Cały czas można dzwonić pod numer 512 198 939. Od początku roku w ramach telefonu założono 63 karty. Gdzie szukać pomocy:

  • Niebieska Linia 800 120 002
  • Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123
  • telefon Zaufania MOPS 512 198 939
  • Policja 997 lub 112
  • Wrocławski Telefon Zaufania 71 77 66 208

 

 

Media o nas: 

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest jednym z najbardziej powszechnych naruszeń praw człowieka. 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet – dzień ten rozpoczyna globalną kampanię ONZ „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć” (16 Days of Activism Against Gender Violence 2013). Jej celem jest podniesienie świadomość społecznej i zapoczątkowanie działań przeciwko przemocy wobec kobiet. W wielu krajach – w tym także w Polsce - kampania nosi nazwę kampania „Białej Wstążki” i jest protestem przeciwko dyskryminacji i przemocy wobec kobiet i dziewcząt wynikającej z uwarunkowań historycznych, środowiskowych i społecznych. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. W okresie trwania kampanii organizatorzy zachęcają mężczyzn aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Zwracają się też z prośbą do wszystkich znaczących osób, aby zechciały swoim autorytetem wesprzeć tę akcję. Kampania jest prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie.

W tym roku Prezydent Wrocławia – Pan Jacek Sutryk objął patronatem wrocławską Kampanię.  Wzorem poprzednich lat adresatami wrocławskiej kampanii „Biała wstążka” byli  mieszkańcy Wrocławia.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij