logo BIPLogo Facebook

Podstawowe informacje

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 6
e-mail: sekretariat@mops.wroclaw.pl
tel. 71 78 22 322
fax: 71 78 22 405

Godziny otwarcia

7.30 – 15.30
niektóre nasze biura mogą pracować
w zmienionych godzinach

Kasy

ul. Strzegomska 6
poniedziałek – piątek
10.00 – 14.00
w ostatni dzień miesiąca
10:00 – 12:00

Świadczenia rodzinne i alimentacyjne

tel. 71 79 99 274

Dodatki Mieszkaniowe

tel. 71 78 22 346
tel. 71 78 22 348

Karta Rodzina Plus
i Karta Dużej Rodziny

tel.  71 78 23 595
tel.  71 78 23 594
ul. Namysłowska 8
poniedziałek – środa i piątek
8.00 – 15.00
czwartek
8.00 – 16.30

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

tel. 71 78 22 360
tel. 71 78 22 362
tel. 71 78 22 363
e-mail: zon@mops.wroclaw.pl
pl. Solidarności 1/3/5 - III piętro, pokój 316
poniedziałek – piątek
8.00 – 15.00

 

Wyszukaj

   Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra to miejsce otwarte na potrzeby osób w podeszłym wieku oraz wszechstronną działalność edukacyjną i pomocniczą, skierowaną przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami. Od 1999 roku w Centrum przy ul. ks. Marcina Lutra (dawna Wejherowska) koncentruje się powstała z poczucia odpowiedzialności za bliźniego działalność diakonijna Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W ramach Fundacji prowadzimy liczne i nowatorskie działania na rzecz: młodzieży z niepełnosprawnością ruchową, osób w podeszłym wieku oraz dorosłych, dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, w obszarach edukacji i pomocy społecznej. W strukturach Fundacji działają szkoły z internatem, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz przedszkole. Centrum 25 października br. obchodziło 20-sty jubileusz.

   Z tej okazji przygotowano wydarzenia, które  były podsumowaniem 20-lecia działalności. Uroczystość rozpoczeła się o godz. 10.00 w Auli FECDiE przy ul. ks. Marcina Lutra 2 nabożeństwem dziękczynnym z oprawą muzyczną. Kazanie wygłosił jeden z twórców Centrum ks. Biskup Senior Ryszard Bogusz. Spotkanie było okazją do podziękowań za wieloletnie wsparcie i zaufanie, jakim obdarzali Centrum przyjaciele, współpracownicy, podopieczni i ich rodziny. Był to również czas na refleksje podczas panelu dyskusyjnego moderowanego przez Dyrektora Biura i Rzecznika ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego. W panelu udział wziął Zastępca Dyrektora MOPS ds. Osób z Niepełnosprawnością i Świadczeń Andrzej Mańkowskiposeł oraz Poseł na Sejm RP Sławomir Piechota, Prezes naszej Fundacji ks. Robert Sitarek,i, Prezes Zarządu Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci Beata Janiszewska-Hernik, Dyrektor ds. Merytorycznych Fundacji Eudajmonia Małgorzata Franczak. Paneliści spróbowali zdefiniować czym jest subsydiarność, odnieśli zasadę pomocniczości do sytuacji lokalnej i państwowej, porozmawiali o inicjatywach oddolnych i o tym jak zachęcać ludzi do podejmowania takich inicjatyw.Ponadto starano się poszukać odpowiedzi na pytanie w jaki sposób władze powinny wspierać organizacje pozarządowe i gdzie tkwią największe problemy w tym obszarze. 

   Program wzbogaciły prezentacje zdjęć i materiał filmowy poświęcony zadaniom realizowanym przez Fundację i osobom, dzięki którym Centrum działa i rozwija się. Spotkanie zakończyło się uroczystym bankietem w altanie w Parku Fundacji.

   W roku 1999, gdy w zaniedbanych i zniszczonych przez powódź  budynkach przy ul. Wejherowskiej 28 powstawał CeKiRON (Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które aktualnie działa jako Fundacja Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra), doszło we Wrocławiu do wielu pozytywnych zmian w sposobie postrzegania osób z niepełnosprawnością, ich potrzeb i ról, jakie mogą pełnić w społeczeństwie. Działalność  Centrum, które przez te 20 lat dynamicznie się rozwijało i przechodziło metamorfozy na pewno znacząco przyczyniła się do tych pozytywnych zmian. Działania ludzi skupionych wokół tego przedsięwzięcia są skuteczne nie tylko w efekcie wielkiej determinacji twórców i pracowników Fundacji, ale także dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu życzliwych instytucji, w tym MOPS jak  i osób.

   Działania te zyskały uznanie wielu osób i instytucji, potwierdzają to nagrody przyznane pracownikom Fundacji i realizowanym przez nicjh projektom. Ostatnio doceniono ich przyznając Fundacji Dolnośląski Klucz Sukcesu 2019 w kategorii najlepsza dolnośląska organizacja pozarządowa oraz nagrodę główną konkursu Lodołamacze dla działającej w naszym Warsztacie Terapii Zajęciowej Telewizji „Przystań” (https://m.youtube.com/watch?v=6aFTrNOjFZ8).

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij